Boverket får regeringens uppdrag att förenkla reglerna för ombyggnad av det befintliga byggnadsbeståndet.
Det andra av två myndighetsuppdrag som bostadsminister Andreas Carlson (KD) presenterade under fredagen (uppdraget att öka pristransparens på marknaden för byggmaterial läser du här) är att skapa lättnader i byggkraven vid ändring och ombyggnad.
På pressträffen betonade Andreas Carlson att även om den värsta krisen i byggandet ser ut att vara över, så är läget fortsatt tufft. Han exemplifierade med att det skett en minskning av antalet färdigställda hus med 29 procent jämfört med förra året.
Att utnyttja det befintliga byggnadsbeståndet bättre är därför en viktig åtgärd, menar bostadsministern. Här visar en tidigare utredning på att nuvarande regler för ombyggnad hindrar ombyggnadsåtgärder.
Boverket får därför nu i uppdrag att lämna förslag till författningsändringar i syfte att påtagligt minska kravnivån med ambitionen att därigenom kraftigt minska kostnaderna vid ändring, ombyggnad och omvandling av byggnader för att möjliggöra ett betydligt bättre nyttjande av det befintliga byggnadsbeståndet.
– Jag har tagit stort intryck av de beskrivningar av hinder som finns för att exempelvis omvandla kontorslokaler till bostäder.
Andreas Carlson refererar bland annat till detta studiebesök på Stockholmshems kontor på Södermalm i Stockholm. Ett kontor som det kommunala bolaget snart lämnar för ny adress, men där man konstaterat att det hel enkelt inte går att få ihop kostnaderna för en konvertering till bostäder.
– Det är besök där det exempelvis är tydligt hur krav på dagsljus skulle omöjliggöra en ny planlösning enligt de nybyggnadskrav som nu gäller. Det är viktigt att hela tiden ha örat mot marken för att se var hindren finns för att kunna nyttja det befintliga beståndet mer effektivt, säger Andreas Carlson.
Här pågår det redan arbete. Nyligen inleddes projekt som involverar Fastighetsägarna, Riksantikvarieämbetet och Boverkets med syfte att kartlägga just de hinder som bostadsministern antyder.
– Där ser jag dagens uppdrag som en förstärkning och framför allt ett tydliggörande av problemet med att det idag ställs nybyggnadskrav på gamla fastigheter vid konverteringar.
Andreas Carlson konstaterar att redan den förra regeringen tittade på frågan, men är kritisk mot att man då inte gick vidare med att mildra kraven.
– Nu är uppdraget väldigt tydligt att Boverket påtagligt ska minska kravnivån, vilket förhoppningsvis kan leda till kraftigt minskade kostnader vid ombyggnad och omvandling. Jag hoppas också att det kan bidra till att omvandlingsprojekt som annars inte blivit av nu kan realiseras.
När det gäller det senare nämner Andreas Carlson exempelvis omvandling av vindar till bostäder, där dagens krav på att hiss ska installeras omöjliggör många projekt.
Finns det inte en risk att ett mildare regelverk för konverterade byggnader kan leda till en kategori bostäder med avsevärt lägre status?
– Nu ska Boverket titta på detta. Men man kan konstatera att det redan idag finns en mängd bostäder i det befintliga beståndet som inte lever upp till dagens nyproduktionskrav. Men det är ju inte mindre populära lägenheter, utan tvärtom ofta just de mest attraktiva bostäderna, säger Andreas Carlson.
Boverket har till den 13 juni nästa år på sig att ta fram sitt förslag.
Fastighetsägarna har länge påpekat att dagens höga ställda byggkrav som även gäller äldre byggnader när de byggs om, försvårar dessa omvandlingar och välkomnar därför regeringens initiativ.
– Idag gäller samma krav som för nybyggen, vilket gör det både dyrare och svårare att nyttja befintliga byggnader klimateffektivt. Vi har under lång tid påtalat behovet av förändringar för att bättre nyttja det befintliga byggnadsbeståndet, inte minst inom arbetet Fossilfritt Sverige, säger Rikard Silverfur, chef utveckling och hållbarhet på Fastighetsägarna, och fortsätter:
– Det är glädjande att se att regeringen och samhällsbyggnadssektorn genom sin färdplan för fossilfrihet nu gemensamt prioriterar denna fråga, som är avgörande för att både minska klimatpåverkan och skapa fler bostäder på ett kostnadseffektivt sätt, säger Rikard Silverfur.