Sofia Larsen har tidigare varit chef för samverkan och kommunikation på Örebro universitet, riksdagsledamot för Centerpartiet och ordförande för riksdagens utbildningsutskott.
– Jag är glad och hedrad över förtroendet och ser med tillförsikt fram emot att få leda en så samhällsviktig organisation som Svensk Handel. Våra medlemmars verksamhet påverkar vardagen för medborgarna på ett väldigt påtagligt sätt och utgör därtill en enormt viktig del av den svenska ekonomin och tillväxten, säger Sofia Larsen i en kommentar.
Sofia Larsen har också erfarenhet från en rad tunga styrelseuppdrag. Hon har bland annat varit styrelseledamot i Academedia, Entreprenörskapsforum och i flera olika medlemsorganisationer.
Svensk Handels nuvarande vd, Karin Johansson, lämnar organisationen i februari. Under perioden 1 februari till 30 april kommer förhandlingschef Ola Axelsson gå in i rollen som tillförordnad vd.

