Bostadsfrågan börjar ta allt mer plats i valdebatten. Vänsterpartiet argumenterar idogt för hyresstopp, och senast igår gick regeringen till motangrepp mot ett (enligt dem) framtida hot om tvångsblandning genom och tillsätta en utredning. När Socialdemokraterna under fredagen presenterar ett nytt vallöfte vid pressträff i Kiruna fanns nya statliga insatser för att öka bostadsbyggandet med. Socialdemokraterna har länge lovat ett nytt investeringsstöd för hyresbostäder samt statliga byggkrediter till bostadsprojekt.
Bostadsbyggandet har mer än halverats sedan Tidöpartierna avskaffade det tidigare investeringsstödet, enligt Tobias Baudin. Det föreslagna investeringsstödet ska rikta sig till bostäder med rimligare hyror i områden med stora behov. Byggkrediterna innebär att staten går in med lån för en del av finansieringen i projekt som fastnat på grund av hög finansieringskostnad eller kalkyler som inte går ihop, enligt förslaget.
– Det här innebär inte att staten ska finansiera hela bostadsprojektet, men staten ska kunna gå in med lån för en del av investeringen, säger Tobias Baudin.
S konstaterar i ett pressmeddelande att exakt hur byggkrediterna ska utformas måste utredas. De har heller ingen färdig modell för investeringsstödet. Tidigare har partiet drivit frågan om ett återinfört investeringsstöd i både riksdagsmotioner och genom ett kongressbeslut 2025, då S beslutade att verka för ett nytt statligt investeringsstöd riktat mot orter med stora industrietableringar samt ungdoms- och studentbostäder.
Förslaget presenterades som det första i en rad löften som partiet ska lägga fram under en nio dagar lång turné i norra Sverige.
Från Fastighetsägarna uttrycks, liksom tidigare, skepsis mot bidragslösningen.
– Norra Sverige behöver fler bostäder, men breda investeringsstöd är fel väg. Stöd bör i första hand riktas till de hushåll som har svårt att efterfråga en bostad, snarare än till byggandet i sig. För ett långsiktigt hållbart bostadsbyggande krävs förutsägbara villkor för investeringar, kortare ledtider i plan- och byggprocesserna och att intäkterna långsiktigt täcker kostnaderna samt ger avkastning, säger Anders Holmestig, vd Fastighetsägarna Sverige.

