Hybridarbete har blivit en permanent del av arbetslivet, så även i fastighetsbranschen. Det visar en enkät, gjord av arbetsgivarorganisation Fastigo, där de ställt frågor till sina drygt 900 medlemsföretag.
Framför allt är det en bättre balans mellan arbete och fritid, som är den stora vinsten med hybridarbete. Drygt åtta av tio svarar att hybridarbete är relevant för deras verksamhet
Medan fördelarna är tydliga, lyfter branschen också utmaningar, särskilt kring samhörighet och ledarskap. Möjligheten till hybridarbete beror också på om de arbetsuppgifter medarbetaren har lämpar sig för det, säger Johan Mann, vd på Fastigo.
– För att hybridarbete ska fungera bra fortsatt krävs det att arbetsgivare utvecklar strategier för att främja gemenskap och innovation och har ledare som genomför strategin. Dessutom krävs det att medarbetare är ansvarstagande både i förhållande till de egna arbetsuppgifterna men även företagets långsiktiga utveckling och arbetsplatsens gemenskap, säger Johan Mann.
73 procent uppger att svårigheten att skapa samhörighet och engagera medarbetare är det som är myntets baksida, samtidigt som tre av fyra svarande menar att hybridarbete är viktigt för att attrahera viss kompetens till företagen.
För att bidra till en enklare vardag för medarbetarna, men ändå se till att de befinner sig på arbetsplatsen, så har många företag i branschen erbjudanden som träning på arbetstid, möjlighet att ha med hund till jobbet, förkortad arbetsvecka och framför allt flexibel arbetstid.
Några fakta från undersökningen:
- Drygt åtta av tio menar att hybridarbete är relevant för deras verksamhet. Sju procent svarar att det är relevant för alla och 78 procent att det är relevant för vissa.
- Av de som svarar att hybridarbete är relevant för verksamheten är det 86 procent som svarar att det finns möjlighet att jobba på distans när arbetet tillåter. Drygt hälften menar att det finns en policy som styr hur hybridarbetet ska fungera.
- Fördelarna som främst ses är att det blir lättare att få ihop livspusslet (84 procent) och nöjdare medarbetare (68 procent).
- Den största nackdelen är svårigheter att skapa samhörighet och engagera medarbetare (73 procent). Tre av fyra anser att hybridarbete är viktigt för att attrahera vissa typer av arbetskraft.


