Ända sedan regeringsbildningen har Fastighetstidningen försökt att få till en intervju med den nya bostadsministern Andreas Carlson (KD). Trots initiala löften gav förfrågningarna inget resultat. Vi publicerade därför en artikel som fick rubriken “Här är frågorna bostadsministern ännu inte gett svar på”.
Nu har Fastighetstidningen via ett mejl fått ett skriftligt svar via ministerns pressekreterare. Vi publicerar det här, men hoppas fortfarande att Andreas Carlson personligen är villig att utveckla sina resonemang längre fram.
Det minskande byggandet
- Vilka andra stimulanser (utöver investeringsstödet) kan regeringen tänka sig för att få i gång bostadsbyggandet under den kris som väntar?
Förutsättningarna för bostadsbyggandet har försämrats snabbt under året på grund av höga byggkostnader, stigande räntor och energipriser samt minskad köpkraft hos hushållen. Bostadsbyggandet har alltid påverkats av konjunkturläget, och nu har vi ett utmanande ekonomiskt läge med hög inflation och stigande räntor, så det är inte överraskande att bostadsbyggandet nu saktar in.
Regeringen har valt att på olika sätt stötta hushållen som nu pressas av höga energipriser. Det är viktigt för att öka tryggheten kring hushållsekonomin och i förlängningen har det också betydelse för bostadsmarknaden.
Bostadsbristen kan inte lösas med kostsamma subventioner med låg träffsäkerhet. Regeringen anser att det har blivit ett dyrt stöd som riskerar gå till projekt som ändå skulle ha genomförts och därför kan ha en begränsad effekt på det totala bostadsbyggandet. Stödet löser inte heller de grundläggande problem som är orsaken till bostadsbristen och köerna på hyresrättsmarknaden.
- På vilket sätt ska regeringen – som aviserat – öka flyttkedjorna?
Vi befinner oss i ett bekymmersamt ekonomiskt läge som kommer påverka och redan har påverkat bostadsbyggandet. Regeringen prioriterar nu att ta fram reformer för att öka tillgången till byggbar mark och förenkla reglerna för att bygga för att ge incitament till ökat byggande. Vi kommer att återkomma kring ytterligare åtgärder för att öka flyttkedjorna.
Bygglovsförenklingar och mer mark
- Kan regeringen tänka sig att tumma på tillgänglighet och bullerkrav för att det ska bli enklare och billigare att bygga bostäder?
En av regeringens prioriteringar som vi redan uttalat handlar om att förenkla reglerna för att bygga i syfte att stimulera bostadsbyggandet. Regeringen tittar nu brett på detta och jag ser framför mig en palett av åtgärder för att förenkla reglerna, där krav på regler kring tillgänglighet och buller naturligtvis ingår i den översynen.
Boverket arbetar nu med att modernisera och förenkla Boverkets byggregler (BBR) och konstruktionsregler (EKS) för att kunna bidra till ett snabbare och mer kostnadseffektivt byggande. Det handlar om att ersätta allt för detaljerade regler med mer funktionskrav.
- Hur kommer regeringen se till att särkrav inte ställs av kommuner?
Det är förbjudet för kommunerna att ställa särkrav vid planläggning och genomförande av detaljplan. Det råder samtidigt bostadsbrist i drygt 200 av landets kommuner, så det finns ett gemensamt intresse att öka tillgången till bostäder. Det blir viktigt för mig att ha en god dialog med SKR och kommunerna kring de reformer som regeringen avser att genomföra kopplat till planberedskap. Utöver förenklingar kommer regeringen ta fram reformer som uppmanar och stimulerar kommunerna att höja sin planberedskap, särskilt vad gäller småhus.
- Anser regeringen att det idag är brist på byggbar mark, och på vilket sätt ska regeringen agera för att mer mark frigörs?
Vi har idag en brist på byggbar mark, och regeringen har gått ut med att det ska tas fram reformer för att öka tillgången till byggbar mark. Reglerna för att bygga ska förenklas. Vi vill att kommunerna ska uppmanas och stimuleras att höja sin planberedskap, särskilt vad gäller småhus.
Det ligger just nu en bygglovsutredning på mitt bord som innehåller flera förslag som syftar till ett enklare, effektivare och mer ändamålsenligt regelverk. Betänkandet har remitterats och förslagen övervägs nu.
- Kommunerna kommer i år ha sämre ekonomi. Kommer ni att se till att de får resurser att handlägga planer och ärenden för nya bostäder?
Det är ett tufft ekonomiskt läge och regeringen har valt att prioritera att dämpa effekterna för hushållen. Det finns inga satsningar på detta i nästa årsbudget, men däremot har vi ju redan pekat ut i budgeten att kommunerna ska uppmanas och stimuleras att höja sin planberedskap.
Fri hyressättning i nyproduktion
- Är regeringen beredd att ta upp frågan om fri hyressättning igen?
Frågan om fri hyressättning utreddes av förra regeringen men hann som bekant aldrig prövas i riksdagen. Regeringskansliet remitterade betänkandet i juni 2021 och i juli 2021 återkallades remissen. Det är ingen hemlighet att det finns olika syn på frågan, men jag har inga nya besked att lämna kring frågan idag.
- Finns det andra sätt som regeringen kan tänka sig för att öka investeringar i hyreshus?
Det har vi inte presenterat, men Sverige ska ha en hållbar bostadspolitik för alla och tillgången på bostäder med olika typer av upplåtelseformer är därför mycket viktigt.
- Kan ni tänka er att bostadshyra får en låg moms?
Det har vi inga förslag på.
Social bostadspolitik
- Ett av Karolina Skogs förslag är att tillsätta en ny bostadssocial utredning med vidare uppdrag. Kommer det att ske?
Det pågår just nu en process där vi ser över alla pågående utredningar och vilka nya utredningar som kommer att tillsättas, och vi kommer att återkomma med besked.
- Om inte – vilka andra reformer för en social bostadspolitik står för dörren?
Andra socialpolitiska förlag som regeringen redan har presenterat är satsningen på Bostad Först och förlängningen av det tillfälliga bostadsbidraget.
Bostad först är en beprövad metod som innebär att personer i akut hemlöshet erbjuds en bostad i kombination med frivilliga och individuellt anpassade hjälpinsatser. Utgångspunkten är att hemlösa personer har samma behov av ett tryggt långsiktigt boende som andra, oavsett om de har andra problem utöver bristen på bostad. Regeringen avsätter ytterligare 40 miljoner kronor till statsbidraget om Bostad först för 2023 samt beräknar avsätta ytterligare 40 miljoner per år fram till och med 2026.
Förlängningen av det tillfälliga bostadsbidraget riktar sig till barnfamiljer med låga inkomster och är ett separat bidrag utanför beräkningen av det ordinära bostadsbidraget. En viktig satsning i den svåra ekonomiska situationen.
- Kan regeringen tänka sig särlösningar på bostadsmarknaden, så kallad social housing?
Regeringen har inga förslag kopplat till social housing. Det är viktigt med en långsiktig och socialt hållbar bostadspolitik för alla. Det behövs fler bostäder över hela landet som möter människors behov och efterfrågan, och gör att steget in på bostadsmarknaden blir lägre för dem som står längst bort. Regeringen har också aviserat att vi ska ta fram förslag för att lätta steget in på den ägda bostadsmarknaden.
- Liberalerna, har föreslagit behovsbostäder, är det något som regeringen kan enas om?
Vi har många goda förslag på bostadsområdet från samarbetspartierna. Det är naturligt att i början av en regeringsperiod inventera de olika förslagen från de olika partierna och diskuterar dem i god ordning. Hur den diskussionen förs och vilka frågor som diskuteras kommer jag inte gå in på här, utan jag hoppas att det finns respekt för att diskussionen får ha sin gång och att vi sedan återkommer med besked.
Ungdomars första bostad
- Kommer startlån att införas under mandatperioden?
Att unga vuxna kan ta sig in på bostadsmarknaden är viktigt. Regeringen anser att fler bostäder behövs för att underlätta för unga vuxna att få sin första bostad, och att det behövs utökade möjligheter för unga vuxna att komma in på den ägda bostadsmarknaden.
Nyligen presenterade förslag om startlån till förstagångsköpare av bostad. Förslaget har remitterats för att få in relevanta synpunkter från myndigheter och andra aktörer. Nu ska de synpunkterna analyseras och ärendet beredas inom Regeringskansliet.
- Blir det förändringar av amorteringskraven när ekonomin stabiliseras?
Jag har inte något besked i den frågan, som hanteras av min kollega finansmarknadsministern. Regeringen genomför nu en gedigen analys och följer upp med berörda myndigheter. Som du antyder i frågan befinner sig Sverige nu i ett osäkert ekonomiskt läge med hög inflation, stigande räntor och höga elpriser.
- På vilka andra sätt kan regeringen göra det lättare för unga att få sin första bostad?
Att unga kan ta sig in på bostadsmarknaden är viktigt. Det handlar först och främst om att det behövs byggas fler bostäder för att underlätta för unga vuxna att få sin första bostad. Fler unga ska få möjlighet att komma in på den ägda bostadsmarknaden och för att det ska vara möjligt behöver det finnas ett utbud av olika typer av upplåtelseformer och bostäder som passar i olika skeden av livet.
Nyligen presenterade utredningen Startlån till förstagångsköpare av bostad (SOU 2022:12) sitt förslag till utformning av startlån till förstagångsköpare av bostad. Förslaget har remitterats för att få in relevanta synpunkter från myndigheter och andra aktörer. Nu ska de synpunkterna analyseras och ärendet beredas inom Regeringskansliet.

