[ Annons ]

Stefan Ränk, vd, Einar Mattsson. Foto: John Sandlund
Publicerat 4 september, 2024

Stefan Ränk: ”Då måste vi som bolag rätta mun efter matsäck”

Resultaten av de stundande hyresförhandlingarna och var räntorna tar vägen kommer att påverka utvecklingen på fastighetsmarknaden under hösten. Det tror Stefan Ränk, vd på Einar Mattsson.

Räntornas utveckling är en viktig del av höstens utmaningar för fastighetsmarknaden i stort. Den avgör om det kommer att vara en fortsätt avvaktande inställning till fastighetsmarknaden eller om aktiviteten kommer att öka. Det säger Stefan Ränk, vd för Einar Mattsson AB.

– Det är också viktigt att bevaka om kunderna strömmar till våra hyresgäster som har butiker eller restauranger. Hos dagligvaruhandeln handlas det, men när det kommer till sällanköpshandeln så är kunderna mer återhållsamma. Det resulterar direkt i en marknadseffekt; en minskad efterfrågan när kunderna prioriterar annorlunda.

[ Annons ]

Sen kommer de årliga hyresförhandlingarna som han hoppas kommer att kunna landa i god tid före årsskiftet, i så fall för första gången någonsin.

– Då kan vi avisera hyresgästerna från den första januari om hyrorna för 2025. Vi har börjat tidigare och tidigare varje år, ändå har förhandlingarna aldrig landat i tid. Därför måste man börja tidigare.

Stefan Ränk, vd, Einar Mattsson. Foto: John Sandlund

Stefan Ränk tror att de två faktorerna påverkar utvecklingen under hösten i det korta perspektivet. På längre sikt handlar det om att fortsätta att jaga kostnader, säger han.

– De senaste årens hyresutveckling på bostadssidan har ju inte på något sätt matchat kostnadsutvecklingen. Så det är en väldig utmaning för alla oss i branschen att arbeta med kostnadssidan. Att försöka hålla driftkostnaderna i schack genom att sänka förbrukningen när tarifferna och enhetspriserna ökar på både vatten, el och energi.

Det gör också att fastighetsbolagen tvingas bli ännu mer selektiva när det kommer till underhållsåtgärder, menar Stefan Ränk.

– Vi har ju bara de pengar vi har när driftkostnaderna är betalda. När hyrorna inte justeras utifrån de ökade driftkostnaderna blir det mindre över till underhåll. Där hamnar vi i samma sits som ägare av bostadsrätter och småhus. Och då måste vi som bolag rätta mun efter matsäck. Att sköta underhållet är en utmaning för hela det svenska bostadsbeståndet skulle jag vilja säga.

Att sköta underhållet är en utmaning för hela det svenska bostadsbeståndet skulle jag vilja säga.

En positiv sak är att elpriserna har stabiliserats den senaste tiden.

– Vi har inte de här prischockerna som under inledningen av Ukrainakriget när naturgasen upphörde att levereras. Visst, det kommer fortfarande att vara fluktuationer, men förhoppningsvis inte några dramatiska förändringar. Om det inte händer andra saker. Krisen i Mellanöstern kan påverka oljeförsörjningen och ge betydande konsekvenser för energipriserna såklart. Men där får vi ställa förhoppningarna till att parterna kyler ner situationen.

På pluskontot kan man också sätta upp AI, menar Stefan Ränk.

– Det kan bidra till kostnadssänkningar, särskilt när det gäller hållbarhet och energistyrning. Men det finns fortfarande en hel del arbete kvar att göra för att få det att fungera på det effektiva sätt man ser framför sig.

– Där blir det viktigt att man tecknar avtal med rätt AI-leverantörer som klarar av att hänga med i utvecklingen och som utvecklar produkter som står sig i konkurrensen. Så det är lite upp till oss själva också med vad vi köper och handlar upp.

[Fler artiklar i temat]

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]