Det var på initiativ av oppositionen som Hyresgästföreningen och Makalösa föräldrar, föreningen för ensamstående föräldrar, bjudits in att tala om bostadsbidraget i Riksdagen under onsdagen.
– Det var de som var där som politiker, men som jag förstod det fanns det moderata tjänstepersoner i lokalen också, säger Hyresgästföreningens chefekonom Martin Hofverberg.
Det senare kan möjligen ses som ett tecken på att frågan om att göra en större genomlysning av ett reformerat och breddat bostadsbidrag börjar bli allt mer politiskt hett.
– Inom treparten (Hyresgästföreningen, Fastighetsägarna och Sveriges Allmännytta är vi av samma åsikt. Även SKR har aviserat ett behov av ett reformera bostadsbidraget. Hos oppositionspartierna har man budgeterat för det i sina oppositionsbudgetar. Och även om regeringen tog bort det tillfälliga tilläggsbidraget så tycket jag ändå att det börjar märkas en insikt hos flera av flera av politikerna att man måste göra något åt detta, säger Martin Hofverberg.
Det senare kan även märkas hos flera av de bostadspolitiska talespersonerna som Fastighetstidningen samtalat med (alla ännu ej publicerade).
– Det finns en tydlig krisinsikt, sen återstår att se om den materialiseras i konkret politik också.
Martin Hofverberg konstaterar att det sannolikt finns en parlamentarisk majoritet för att reformera bostadsbidraget.
– Men samtidigt är det en konstellation som sannolikt inte kommer att rösta gemensamt. I regeringsunderlaget är man inte överens om att detta ska vara en prioriterad fråga.
Om man skulle lyckas gå fram med ett förslag bedömer Martin Hofverberg att det vore relativt enkelt att enas kring detaljerna.
– Nu är har bidraget en familjepolitisk inriktning, och det finns en diskussion om att det istället borde vara ett allmänt boendestöd till fler. Men själva grunden, att nivåerna i grundstödet måste förstärkas, är en majoritet överens om.
Än mer akut är att lösa de problem som är förenade med återbetalningsskyldigheten, anser Martin Hofverberg.
– Där har ju regeringen gett Försäkringskassan i uppdrag att lösa så att man gör månads- istället för årsavstämning, men någonstans har det stannat.
Men om vi blickar framåt. Det är ett stort tryck från flera håll – blir bostadsbidraget en valfråga 2026?
– Det tror jag. Vi kommer att se en valrörelse fokuserad på levnadskostnader i mycket högre utsträckning. Men det som möjligen talar emot bostadsbidraget i debatten är att det nu träffar så få. Då är det också få som bryr sig om det vid valurnan. Det gäller alltså att få ut budskapet att fler kan träffas av bostadsbidrag.

