Socioekonomiska förutsättningar och livsvillkor skiljer sig åt mellan olika delar av Uppsala, och flera av Uppsalahems fastigheter ligger i områden där trångboddhet är vanligt, särskilt bland barnfamiljer.
Nu testar bostadsbolaget ett nytt grepp för att motverka problemen. Under 2026 och 2027 kommer 37 lägenheter med två till fem rum och kök i utvalda områden att hyras ut med ett tak för hushållets sammanlagda inkomst. Lägenheterna har samtidigt en hyra som ligger under Uppsalahems genomsnittshyra.
– Vi vill se om en maximuminkomst kan skapa nya möjligheter för hushåll med lägre inkomster att hitta en bostad som passar deras behov och ekonomi. Det här är ett pilotprojekt som vi kommer att följa upp och utvärdera, säger Carolina Hagren, uthyrningsspecialist på Uppsalahem.
Från början kommer modellen från Skåne Stadsmission i Malmö, där man tillsammans med Boplats syd länge försökt få med stadens fastighetsbolag på tåget.
– Idén växte fram när vi började fundera på om vi verkligen ska ha en massa familjer som bor via oss i lägenheter. Är det rimligt att vi som civilsamhällesorganisation blir en parallell bostadsmarknad? Det vill vi inte vara. Däremot kan vi vara rösten för ekonomiskt svaga barnfamiljer, lyfta problemet och försöka driva fram lösningar, säger Rakel Thunander, enhetschef på Skåne Stadsmission.
Men även i Malmö är projektet än så länge i pilotstadiet.
– Det är lite för tidigt att säga något om hur bra det kommer att gå. Men jag hoppas att fler vill testa modellen, det behövs, säger Rakel Thunander.
I Uppsalahems fall har man sedan tidigare genomfört flera insatser för att minska skillnaderna mellan olika områden och motverka trångboddhet.
En av insatserna är inkomstkrav vid uthyrning i utvalda områden med socioekonomiska utmaningar. Efter att hyran är betald måste den som hyr bostaden ha ett visst belopp kvar att leva på, baserat på det så kallade normalbeloppet.
Man har också öronmärkt 50 lägenheter med tre till fem rum och kök i barnvänliga områden för familjer med barn under 18 år som bor hemma.
– Vi behöver pröva nya vägar för att motverka boendesegregation och trångboddhet. Våra tre insatser har olika mål och målgrupper, men gemensamt är att vi vill använda vårt bostadsbestånd på ett sätt som skapar bättre möjligheter för fler hushåll, säger Jenny Ångman, hållbarhetschef på Uppsalahem.

