Det är Energiföretagens medlemmar i Prisdialogen som prognostiserat sina kommande prishöjningar. Intervjuad i Tidningen Energi sammanfattar Daniel Lundqvist, ansvarig för värmemarknadsfrågor på Energiföretagen, att det blir en jämnare och något lägre prisökning under 2026. Men han konstaterar samtidigt att det fortfarande är på en högre nivå jämfört med tidigare år.
– Efter de senaste årens kraftiga prishöjningar verkar prisutvecklingen för biobränslen dock ha mattats av. Det gör att vi under kommande år förhoppningsvis kommer att få se lägre prishöjningar för fjärrvärmen än som varit fallet de senaste åren, säger Daniel Lundqvist till Tidningen Energi.
De prognostiserade prishöjningarna för 2027 och 2028 landar på mellan 2,6 och 5,5 procent med ett genomsnitt på 4 procent. Men det ska tilläggas att det handlar om de bolag som är med i Prisdialogen.
Föga överraskande säger sig Daniel Lundqvist fått signaler från sina medlemmar om mer intensiva prisdiskussioner än tidigare. Han tror ändå att många kunder ändå har förståelse varför prisläget är som det är.
Motparten i många förhandlingar, Fastighetsägarna, kommer med fler siffror nästa vecka. I rapporten Fjärrvärmekollen undersöks sambandet mellan prisnivåer och lönsamhet de senaste åren. Om Anders G Johansson, näringspolitisk chef på Fastighetsägarna GFR, i stället blickar framåt så noterar även han att bränslepriserna planat ut under det senaste året, vilket talar för en mer dämpad prisutveckling för fjärrvärmen framöver.
– Samtidigt är det viktigt att fjärrvärmebolagen ser över sina kostnadsstrukturer mer i grunden. Priset på fjärrvärme avgörs inte enbart av bränslekostnader, utan också av hur bolagen valt att investera, organisera och finansiera sin verksamhet över tid. Det handlar om vilka anläggningar som har byggts, hur snabbt de skrivs av och hur kostnaderna för dessa fördelas, säger Anders G Johansson.
En del orter kan trots allt vänta relativt stora höjningar. Enligt Daniel Lundqvist beroende på att dessa bolag haft en vilja att inte ta ut hela sina kostnadsökningar på kunderna. Enligt honom har fjärrvärmebranschen på många håll fungerat som en krockkudde för kunderna. Fjärrvärmeföretagen har i stort sett gjort noll i resultat, enligt Daniel Lundqvist.
Även Anders G Johansson noterar att det finns flera exempel på bolag som håller en rimlig prisnivå och ändå uppnår god lönsamhet.
– Det visar att interna beslut har stor betydelse. Om fjärrvärmen ska vara ett långsiktigt relevant och konkurrenskraftigt val krävs det att fjärrvärmebolagen fokuserar tydligare på effektivitet samt återhållsamhet och öppenhet i prissättningen, säger Anders G Johansson.
Det finns dock ett flertal fjärrvärmenät, med ägare som Solör, Adven och Nevel, som inte är med i Prisdialogen. Där kan man i många fall notera de riktigt saftiga höjningarna.
– Vi jobbar för att få in flera av de här företagen och vi diskuterar också att hur vi kan jobba för de här små fjärrvärmenäten. Kanske behöver vi ett eget spår för små fjärrvärmenät? Vi undersöker detta tillsammans med kundorganisationerna just nu, säger Daniel Lundqvist till tidningen Energi.

