Redan i vår påbörjas drygt 200 nya bostäder i Umeå, Skellefteå, Arjeplog, Svenstavik och Sundsvall.
– Vi ser en stor efterfrågan på fler bostäder på många orter över hela norra Sverige. Riksbyggen ökar nu takten i vårt långsiktiga bostadsbyggande i norr och i ”pipen” finns cirka 1 500 nya hållbara bostäder, från Sundsvall till Kiruna, säger Lars Lundgren, marknadsområdeschef på Riksbyggen Bostad Norr, i en kommentar.
Riksbyggen har pågående bostadsproduktion på många orter i norra Sverige sedan många år. I de kommande planerna finns flera orter där Riksbyggen inte byggt bostäder i modern tid.
– Det är mycket spännande som händer i norra Sverige just nu och en intressant resa som vi på Riksbyggen vill vara en del av. När samhällen utvecklas och förändras så behövs nya bostäder och där kan vi bidra ännu mer nu när vi ökar takten ytterligare.
Dessutom är Riksbyggen nu aktiva på orter där de inte byggt på väldigt länge.
– Till exempel kooperativa hyresrättsföreningar i Arjeplog och Svenstavik är mycket bra exempel på när vi bidrar med samhällsnytta. Vi letar hela tiden efter nya lägen att bygga i, så det kan absolut bli mer än de bostäder som vi nu planerar för, kommenterar Lars Lundgren.

