Cecilia Windh tilldelades 2019 Clarence Morberg pris som årets unga samhällsbyggare. På Liljewalls arkitektkontorets D+ team, samt i forskningsprojektet Digital Twin Cities. Hon är dessutom certifierad samordnare inom CityLab Action.
– Det känns otroligt bra att Cecilia valt att ansluta till oss. Hennes kunnande inom både digitala verktyg och hållbar samhällsplanering blir ett utmärkt tillskott till vårt pågående arbete inom områdena och de högt uppsatta målen vi har inom digital utveckling och hållbarhet, säger Joanna Henje, marknadsområdesansvarig inom stadsbyggnad på Liljewall och fortsätter:
– Just nu har våra planarkitekter fullt upp med flera spännande uppdrag och nu ökar vi kapaciteten ytterligare, säger
Cecilia är samhällsplanerare med examen från Lunds universitet och har jobbat i snart tio år inom kommunal, statlig och privat planeringsverksamhet. Hon har erfarenhet inom sociala konsekvensanalyser och barnkonsekvensanalyser, delaktighet och dialog, fördjupade översiktsplaner, hållbarhetsanalyser, planprogram och stadsutvecklingsprogram.
– Att bli en del av D+, Liljewalls satsning på digitalisering, och att kunna samarbeta med kunniga kollegor inom CityLab Action ser jag verkligen fram emot, säger Cecilia Windh