I Fastighetstidningens urbana julkalender möter vi personer som på olika sätt driver staden framåt – som en fortsättning på vår artikelserie om stadsutveckling. Anette Rolfmark, vd för Bo Bra fastigheter i Ronneby, delar sina bästa julupplevelser.
Hur märks julens intåg i din stad?
– Kommunen gör sin del med belysning över gator, julgran på torget och i rondeller. Vi har också en samverkansorganisation som arbetar enligt BID-modellen. I år gör vi lite olika insatser i form av smyckning av granar på gågatan, vilket flera förskolor också har hjälpt till med. Trädgårdsutbildningen smyckar ett jultema i fontänen som är centralt på torget. Trädgårdsutbildningen har dekorerat fontänen i centrum med ett jultema. Och den 13 december arrangerar vår BID-fokusgrupp en julkväll med lucia, UF-företag, hästunderhållning och julmiddagar från våra restauranger.
Jag skulle önska att vår stad kan erbjuda en julmarknad i stadskärnan som får finnas under hela december
Vilken är den bästa urbana julupplevelsen?
– Den bästa julupplevelsen är när det har kommit snö i kombination med alla lampor som lyser på kvällen – och att det är fullt med folk på restaurangerna.
Och om du fick införa en helt ny urban jultradition i din stad – vad skulle det då vara?
– Jag skulle önska att vår stad kan erbjuda en julmarknad i stadskärnan som får finnas under hela december. Med små stugor som erbjuder hantverk och godsaker.
Vi kommer att ha mer ljus i staden som kombineras med mötesplatser
Julen handlar mycket om att vara här och nu – men hur tror du att framtidens urbana jul ser ut?
– Jag tror att den urbana julen innehåller mer upplevelser. Vi kommer att ha mer ljus i staden som kombineras med mötesplatser. Och att barnen kan erbjudas lekfulla platser där de kan få utlopp för sin kreativitet. Naturligtvis blandat med platser som erbjuder god mat och umgänge.
Har du något tips på hur man skapar en inbjudande miljö även under det kallare vinterhalvåret?
– Att vi aktiverar platser som annars är fulla med liv under andra delar av året. Att uteserveringarna har mysiga sittplatser med värme, att vi initierar tillfälliga lekplatser för barn som har ett tema, underhållning med musik, för att nämna några delar.



