Kim Leijon, utbildningsledare Malmö för Drift- och Fastighetstekniker-programmet på Yrkeshögskolan John Ericsson Institutet, har en ovanlig bakgrund för en utbildningsledare inom fastighetsbranschen. Hon kommer ursprungligen från sjukvården, men ett erbjudande om att leda fastighetsutbildningar fick henne att byta karriär.
– Min sambo jobbar inom fastighetsbranschen, samtidigt som många av mina nära vänner också är aktiva i branschen. Jag tänkte att jag kan prova det, det är alltid kul att lära sig något nytt, och jag har ju en väg in på grund utav folk i min närhet, säger hon.
Programmet ger de studerande en bred bas inom teknik, fastighetsteknik och byggnadskonstruktion för att kunna arbeta med drift, skötsel och underhåll av fastighetens tekniska system. Utbildningen fokuserar även på viktiga framtidsområden som IT och fastighetsautomation.
– Vissa drift- och fastighetstekniker har mer eller mindre bara har en laptop som arbetsverktyg, vilket understryker vikten av IT-kompetens i yrkesrollen, säger Kim Leijon.
Förutom teknisk kunskap betonar Kim Leijon vikten av social kompetens, juridik och praktiska moment. Hon vill att studenrande ska få möjlighet att ”klämma och känna” på tekniken och få mer praktisk erfarenhet under utbildningen.
– Jag vill få in lite mer av det praktiska för att de studerande ska bli ännu mer attraktiva på arbetsmarknaden. Konkret kan det handla om att titta på olika låssystem eller dörrar för att lära sig mer aktivt, säger Kim Leijon.
Kim Leijon betonar att yrkesrollen förändras och att utbildningen måste anpassas till branschen.
– Från oss har de en väldigt bred grund och sen så hittar de sina egna specialitet och inriktningar själva, säger hon.
Hon menar att kommunikation, social kompetens samt insikt i försäljning och förhandling kommer bli allt viktigare för framtidens drift- och fastighetstekniker.
Läs mer om fastighetsbranschens stora behov av ny arbetskraft och därför fler utbildningsplatser.


