Foto: Willhem
Publicerat 28 mars, 2022

Willhem erbjuder hem till 100 flyktingfamiljer

För att hjälpa till med de ukrainska flyktingarnas bostadsbehov har Willhem tilldelat 100 hyreslägenheter till Migrationsverket och kommunerna.

Lägenheterna kommer att förmedlas direkt till kommunerna och Migrationsverket på de orter där Willhem finns. Det är sedan kommunerna och Migrationsverket som avgör hur lägenheterna fördelas vidare.

– Självklart ska vi bistå med det vi kan i den här humanitära krisen. Vi har bostäder som lämpar sig väl och vi finns dessutom geografiskt representerade på tretton svenska tillväxtorter som kan tänkas ta emot flyktingar. Förutom möjlighet till tak över huvudet ger vi även donationer till det ukrainska folket via UNHCR, säger Willhems vd Mikael Granath i en kommentar.

[ Annons ]

Ambitionen är att de aktuella hyresrätterna ska vara spridda i beståndet. Dessutom inventerar man även lediga kommersiella ytor för att se om de möjligen kan lämpa sig som flyktingboenden.

Samtidigt pågår även flera mindre projekt för att hjälpa folket i Ukraina, till exempel genom insamlingar av mat och andra förnödenheter i trapphusen.

– Det är väldigt fint att se hur våra medarbetare och hyresgäster jobbar tillsammans för att hjälpa behövande i Ukraina. Om vi samarbetar kan vi göra väldigt mycket, kommenterar Mikael Granath. 

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]