Nu kommer Stockholm att få ägarlägenheter. Till hösten 2013 ska åtta radhus med ägarlägenheter stå färdiga i centrala Solna.
Ovan på den före detta kontorsfastigheten på Jungfrudansen i centrala Solna ska Wåhlin Fastigheter bygga åtta radhus. Husen ska bli ägarlägenheter. En boendeform som funnits i Sverige sedan 2009 men än så länge inte fått något genomslag – speciellt inte i
– Ägarlägenheter är en ny intressant boendeform som vi blir först med att bygga i Stockholm. säger Mårten Norén, fastighetschef på Wåhlin Fastigheter.
– Skillnaden mot att bygga bostadsrätter är att vi får åtta enskilda fastighetsägare på taket som får möjligheten att hyra ut sina bostäder självständigt precis som om de bodde i ett radhus eller villa. De äger och styr över sitt boende och sin investering, säger Mårten Norén.
Också kontorsfastigheten ska byggas om och bli 110 hyreslägenheter och ett gruppboende.