[ Annons ]

Visionsbild av den nya strandpromenaden som ingår i Gröna Lunds nya utbyggnad.
Publicerat 7 mars, 2024

Utbyggnaden av Gröna Lund förenar dåtid med framtid

Gröna Lund har skickat in de första bygglovsansökningarna för det nya tivoliområde som ska byggas på den intilliggande parkeringen.

På platsen har bland annat det tidigare Nöjesfältet legat, men också Stockholmsutställningen som ägde rum på Djurgården år 1897. Därför är visionen att det nya området ska förena dåtid med framtid och inspireras av 1800-talets slut, säger Christer Fogelmarck, koncernchef för Parks and Resorts.

– Den historiska kopplingen kommer prägla arkitekturen, men vi vill även ta fasta på den positiva anda och uppfinningsrikedom som tidsepoken kännetecknades av. Vår vision är att området ska bli en oas av upplevelser, underhållning, mat och magiska miljöer. Vi vill skapa en plats där alla gäster får känna glädje och framtidstro, något vi behöver nu mer än någonsin, säger Christer Fogelmarck.

[ Annons ]

Bild på maskinhallen från Stockholmsutställningen 1897.

Utbyggnaden har under flera år präglats av förseningar och bakslag. Ett tjugotal föreningar och privatpersoner har protesterat mot planerna, och Riksantikvarieämbetet sade nej till projektet. Utöver det drabbades verksamheten hårt av pandemin och i somras den svåra olyckan på berg- och dalbanan.

Men detaljplanen godkändes 2022 av Mark- och miljööverdomstolen, och nu har de första bygglovsansökningarna skickats in. Först ut att byggas är den karaktäristiska randbebyggelse som ska omge området.

Byggnaderna kommer låna arkitekturinslag från historiska byggnader i och omkring området och karaktäriseras av småskalig arkitektur liknande den i Djurgårdsstaden och den närliggande Wasahamnen.

För att exploatera marken kommer man att investera över en miljard kronor. Om allt går enligt plan så ska det nya området öppnas 2028.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]