Fastighetsägarna delar ut 10 000 kronor till två studenter från Malmö högskola för uppsats om framtidens boende för seniorer.
Torsdagen den 27 september kommer studenterna Mia Alnertud och Johan Nielsen få ta emot 10 000 kronor på Fastighetsägarna Syds frukostmöte för fastighetsföretagande. Studenterna belönas för sin uppsats om framtidens boende.
– De har gett exempel på utveckling av framtidens boende för en åldrande befolkning på ett utmärkt sätt. Boende för seniorer är en viktig framtidsfråga. Det gäller att komma med nya koncept och vara lyhörd för seniorernas behov, säger Göran Höckert, näringspolitisk chef, Fastighetsägarna Syd.
Stipendieutdelningen är ett samarbete mellan Fastighetsägarna och Malmö högskola för studenter inom Fastighetsvetenskap.