Publicerat 25 augusti, 2021

Tingsvalvet rapporterar lägre intäkter och förvaltningsresultat i andra kvartalet

Fastighetsbolaget Tingsvalvet redovisar ett lägre hyresintäkter och förvaltningsresultat i andra kvartalet 2021 jämfört med samma kvartal året innan.

Hyresintäkterna sjönk till 11,0 miljoner kronor (11,9), en minskning med 7,6 procent mot föregående år.

Driftnettot uppgick till 8,6 miljoner kronor (9,3), en minskning med 7,5 procent mot föregående år.

Förvaltningsresultatet backade till 4,6 miljoner kronor (5,4), en minskning med 14,8 procent mot föregående år.

Resultatet före skatt var 4,6 miljoner kronor (5,4). Här ingår inga värdeförändringar på fastigheter, i likhet med samma period i fjol.

Resultatet efter skatt blev 3,9 miljoner kronor (3,0), en ökning med 30,0 procent mot föregående år. Resultat per aktie hamnade på 1,29 kronor (0,98), vilket innebär en ökning med 31,6 procent mot föregående år.

Det långsiktiga substansvärdet sjönk till 102,80 kronor per aktie (113,70) per den 30 juni.

- Vi känner oss mycket nöjda med att under perioden tecknat ytterligare två nya hyresavtal som på lång sikt skapar starka och långsiktiga kassaflöden. Under det första kvartalet 2021 tecknade bolaget två nya hyresavtal med de befintliga hyresgästerna. Tack vare att bolaget på kort sikt investerar i lokalerna, så är bedömningen från styrelsen och ledningen att investeringarna på lång sikt är det bästa för bolagets hyresgäster och aktieägare, kommenterar vd Joachim Carlsson i delårsrapporten.

Tingsvalvet har under perioden lämnat en rabatt om 300 000 kronor till en hyresgäst som påverkats negativt av coronapandemin.

Tingsvalvet, MkrQ2-2021Q2-2020Förändring
Hyresintäkter11,011,9-7,6%
Driftöverskott8,69,3-7,5%
Förvaltningsresultat4,65,4-14,8%
Resultat före skatt4,65,4-14,8%
Nettoresultat3,93,030,0%
Resultat per aktie, kronor1,290,9831,6%
Substansvärde per aktie, kronor102,80113,70-9,6%

Henrik Öhlin
henrik.ohlin@finwire.se, 0703-21 06 99
Nyhetsbyrån Finwire

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]