Sveafastigheter har, tillsammans med sin lokala förvaltningspartner P&E, skrivit ett hyresavtal med EKO Stormarknad.
Hyresavtalet, som sträcker sig över en 10-årsperiod, omfattar en total yta på 8 300 kvm i Erikslund, Västerås. Butikskedjan EKO Stormarknad fokuserar på hem, hus och fritid och invigningen av de nya butiken är i dagsläget planerad till våren 2017.
Fastigheten i Erikslund ingår i Sveafastigheters fastighetsportfölj med cirka 77 000 kvm externhandelsfastigheter.
– Vi ser för närvarande ett stort intresse för handelslokaler och är mycket glada över att kunna genomföra en strategisk uthyrning till EKO, som är en stark aktör med ett spännande och tidsenligt butikskoncept. Etableringen kommer att bidra med ny energi och ett ökat kundflöde till denna del av Erikslund, säger Rebecka Hermansson på Sveafastigheter.
P&E Fastighetsparter kommer att ansvara för fastighetsförvaltningen och utvecklingen av lokalerna, allt enligt Sveafastigheters LAMP-modell (Local Asset Management Partner) för fastighetsförvaltning.