HSBs förbundsstyrelse har utsett Susanne Bergh till vd för HSB Riksförbund. Hon efterträder Pernilla Bonde som gått vidare till Svenska skidförbundet där hon nu är generalsekreterare.
I över 30 år har Susanne Bergh haft ledande roller inom en rad bolag i den landsomfattande och kundägda federationen Länsförsäkringar, senast som chef för kund- och kanalstöd. Under flera år var hon även chef för digital utveckling på Länsförsäkringar Bank.
– Jag är otroligt glad och tacksam över möjligheten att få vara med och utveckla en så fin medlemsorganisation som HSB in i framtiden. HSB har i över 100 år betytt mycket för så många människor. Jag vill bidra till att de regionala HSB-föreningarna får så bra förutsättningar som möjligt för att deras medlemmar ska känna sig trygga och smarta i sitt val av boende, säger Susanne Bergh i en kommentar.
Susanne Bergh kommer även att ha rollen som ordförande för HSBs nationella it-bolag HSB Affärsstöd, bostadsutvecklingsbolaget HSB ProjektPartner och det finansiella bolaget HSB Finansstöd. Hon är även diplomerad marknadsekonom vid IHM Business School.
– Med Susanne Bergh som ny vd får vi en person med omfattande erfarenhet från federation, ledarskap och finansiella frågor. Det är värdefulla kunskaper som kommer att vara viktiga för att leda HSB Riksförbund och våra nationella bolag framöver, kommenterar Johan Nyhus, förbundsordförande HSB.