Uppkopplad byggplats och Digitalisering av samhällsbyggnadsprocessen är två projekt inom Smart Built Environment som får extra medel i regeringens satsning på de strategiska innovationsprogrammen.
Tillsammans får det båda projekten 24 miljoner kronor i statlig finansiering. Utöver det ska de samfinansieras med lika mycket från sektorn.
Det var under konferensen Samverkan för innovationsom innehållet i regeringens strategiska samverkansprogram presenterades. Smart Built Environment är ett av 17 strategiska innovationsprogram, och som en del av regeringens satsning förstärks nu alltså programmet med två riktade insatser.
– Vi är både glada och stolta över att ha fått förtroendet att arbeta vidare med dessa två projekt. De förstärker redan pågående satsningar inom programmet och har kopplingar till flera andra strategiska innovationsprogram, säger Amy Rader Olsson, programchef Smart Built Environment.
4 miljoner kronor går till projektet Digitalisering av samhällsbyggnadsprocessen. Det går ut på att hitta lösningar för ett obrutet digitalt standardiserat informationsflöde med särskilt fokus på processens tidiga planeringsskeden, det vill säga översiktsplanering, medborgardialog och medskapande med användning av digitaliseringens tekniska möjligheter.
– En stor utmaning är att säkerställa att samhällsbyggnadsprocessen är inkluderande, effektiv och enhetlig. I motsats till hur det fungerar idag är det mycket viktigt att den information som arbetas fram i processens olika faser kommer nästa aktör och skede till del och kan användas på ett smidigt sätt. Lösningen är att informationen är digital och standardiserad. Detta motverkar nuvarande fragmentering, dubbelarbete och möjliggör en snabbare, säkrare och transparent process, säger Elisabeth Argus, projektledare för Digitalisering av samhällsbyggnadsprocessen.
Den stora potten, alltså 20 miljoner kronor, finansierar en testbädd för att med digitalisering effektivisera värdekedjorna i byggandet.
– I projektet samverkar ett antal ledande bygg- och IKT-aktörer med högskolor med målet att öka produktiviteten samtidigt som transporter, energi- och råvaruanvändning effektiviseras. Vi bygger vidare på en befintlig testbäddsmiljö inom Smart Built Environment, i samverkan med testbäddar inom verkstads- och processindustrin, berättar Lars Stehn som är projektledare för Uppkopplad byggplats.