Efter dagens besked från Riksbanken kommer nu höjningarna börja märkas i hushållens plånböcker. Detta i kombination med bolånetaket kommer generera stora regionala skillnader när det gäller bostadspriser. Det menar Mäklarsamfundet.
Priserna på bostadsrätter har gått upp under senaste tremånadersperioden medan villapriserna har varit oförändrade. Utbudet av villor är stort men utbudet av bostadsrätter ligger i nivå med förra året.
– Nu börjar tidigare höjningar märkas i hushållens plånböcker och drömmen om en egen bostad blir svårare ekonomiskt. Vi kan också se att de regionala skillnaderna ökar, säger Jeanette Gustafsdotter, vd Mäklarsamfundet.
Europeiska centralbankens höjning, en stark svensk ekonomi och en stark arbetsmarknad talade för dagens räntehöjning. Bankernas vinstmarginaler gör dock att inlåningsräntan släpar efter.
– Hushållen kommer att få betala med högre låneräntor. Det är dock tråkigt att bankerna inte följer med i samma takt när det gäller höjning av deras inlåningsräntor. Hushållen får betala ett högt pris för bankernas vinstmarginaler, säger Jeanette Gustafsdotter, vd Mäklarsamfundet.
Det finns inget som i dagens läge pekar på att Riksbanken skulle ändra sin officiella räntebana. Prognosen är att styrräntan, efter onsdagens höjning med 25 punkter till 1,75 procent, höjs med 25 punkter vid tre av årets fyra återstående räntemöten. Det ger en styrränta på 2,5 procent vid årsskiftet.
Mäklarsamfundet bedömer små prisförändringar på bostadsmarknaden för riket som helhet men att de regionala skillnaderna ökar. Dock finns regionala skillnader med avvikelser både uppåt och nedåt.