[ Annons ]

Två fastigheter med totalt 72 lägenheter har förvärvats av bostadsrättsföreningen Rosenborg i Malmö. Säljare är en privatperson.
Publicerat 13 november, 2013

Stor ombildning i Malmö

Två fastigheter med totalt 72 lägenheter har förvärvats av bostadsrättsföreningen Rosenborg i Malmö. Säljare är en privatperson.

De två fastigheterna Malmö Rosenborg 1 & 2, med totalt 72 lägenheter, har förvärvats av Brf Rosenborg. Köparen har haft Forum Fastighetsekonomi och Bergman & Eek Advokat AB som rådgivare medan säljaren, som är en privatperson, har haft Newsec och Advokatfirman Lindahl som rådgivare.

[ Annons ]

– Intresset, både från hyresgästerna och externa fastighetsägare, har varit mycket stort i samband med försäljningen. Det är glädjande att två så attraktiva och välskötta fastigheter fortsatt får en engagerad och långsiktig ägare nu när hyresgästerna förvärvar dem, säger Newsecs projektledare Joel Sandwall.

Anslutningsgraden från hyresgästerna var hög, över 80 procent. Affären är baserad på ett underliggande fastighetsvärde om 105 miljoner kronor, vilket gör försäljningen till en av de större ombildningarna i Malmö på senare år.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]