Fastighetsbyråns senaste Mäklarpanel visar att övertaget för köparna på bostadsmarknaden har återigen förstärkts. Enligt byrån ligger de på en rekordnivå.
"Osäkerhet är det ord som beskriver bostadsmarknaden bäst just nu. Många osäkerhetsfaktorer samverkar och leder till långa försäljningstider, ökat utbud och sjunkande priser. Vi har inte haft en liknande situation på bostadsmarknaden på nästan femton år och sannolikt kommer framför allt räntehöjningar och höga elpriser fortsätta att prägla marknaden under hösten. Sannolikt kommer dock säljare och köpare närma sig varandra i takt med att priserna justeras nedåt", säger Johan Engström, vd på Fastighetsbyrån.
På frågan "För vilka är bostadsmarknaden mest fördelaktig just nu" blev snittet 3,21 på en skala mellan 0 (köparna) och 10 (säljarna). I juni blev snittet 3,74. Köparnas övertag är som störst i Stockholm, där snittet är 2,19.
Joel Andersson
Nyhetsbyrån Finwire