I oktober 2017 flyttar 700 Siemensmedarbetare in i det nya huvudkontoret i Arenstaden. Siemens har tecknat ett hyresavtal på 12 år och hyr 10 000 kvadratmeter i Fabeges kontorsfastighet för på 25 miljoner kronor om året.
Siemens nya huvudkontor kommer att byggas på Evenemangsgatan 23 i Arenastaden. Hela kontorsprojektet omfattar cirka 17 000 kvadratmeter kontor inklusive garage. Siemens kommer att hyra 10 000 kvadratmeter och blir därmed en av de större hyresgästerna. Den totala investeringen i fastigheten beräknas till 576 miljoner kronor.
Fabege har tecknat avtal för att köpa Siemens befintliga kontor i Upplands Väsby för 105 miljoner kronor. Bolaget tillträder i november 2014.
– Vi är glada att välkomna Siemens till Arenastaden och ser fram emot att utveckla den bästa arbetsmiljön för deras medarbetare. Den senaste tidens stora uthyrningar har verkligen befäst Arenastadens ställning som en attraktiv stadsdel för framgångsrika företag och det är vi oerhört stolta över, säger Klaus Hansen-Vikström, vice VD och affärsutvecklingschef Fabege.