[ Annons ]

I Tyresö planerar OBOS och SPG bostäder i trä.
Publicerat 22 december, 2023

Samarbete ska ge 270 nya lägenheter i Tyresö

Runt 270 moderna lägenheter skapas i början av 2024 i Tyresö, söder om Stockholm. Bostäderna byggs i trä och certifieras med Miljöbyggnad Guld.

Bostadsutvecklaren OBOS har undertecknat ett avtal med Scandinavian Property Group (SPG) för att utveckla de cirka 270 lägenheterna. De ska hålla hög standard när det gäller bland annat energieffektivitet, inomhusmiljö och materialval.

– Det känns väldigt bra att vi avslutar 2023 med den här glada nyheten. Att vi och SPG är eniga om att sätta miljön i främsta rummet ligger helt i linje med hur OBOS vill bygga framtidens bostäder. Ett samarbete av den här omfattningen stärker vår position som en ledande bostadsutvecklare i Sverige, samtidigt som det ger stolthet och framtidstro bland medarbetare, säger Joakim Henriksson, VD för OBOS Sverige.

[ Annons ]

Det nya avtalet innebär att OBOS kommer att agera som totalentreprenör och ansvara för byggnationen av åtta huskroppar i upp till sex våningar. Sex av lägenheterna kommer att användas för LSS-boende.

OBOS bygger lägenheterna i sin fabrik i Vrigstad, och de kommer sedan att förvaltas av SPG. Bygglovsansökan är inskickad och målsättningen är att projektet ska byggstartas under första kvartalet 2024.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]