Heba inför rökförbud i samtliga nyproducerade bostäder. Först ut blir 84 ungdomslägenheter i Hökarängen, utanför Stockholm.
Heba färdigställer totalt 728 lägenheter under 2020, där samtliga blir rökfria. Förbudet gäller i lägenheten, på balkongen eller uteplatsen, i fastighetens allmänna utrymmen, samt på fastighetsmark utanför balkongen.
Till grund för beslutet ligger bland annat en undersökning från Skop som visar att sju av tio hyresgäster är positiva till rökfria boenden. Heba menar att beslutet även ligger i linje med införandet av allt fler rökfria platser i samhället.
– Vi är stolta över att bidra till rökfria boendemiljöer och att vi nu kan erbjuda våra hyresgäster en hälsosammare och rökfri hemmamiljö i vår nyproduktion, säger fastighetschef Ulrika Thorildsson, HEBA Fastighets AB.