Med allt fler pigga äldre ökar behovet av boenden som särskilt anpassas för denna grupp. I Skåneregionen möts utvecklingen med en satsning på seniorboenden, genom Riksbyggens Bonum-koncept.
Den demografiska utvecklingen i Sverige ger oss allt fler äldre, som är pigga och friska nog att vara aktiva högt upp i åldrarna.
I idylliska Båstad planerar Bonum seniorboende att bygga 33 bostadsrätter med hög standard. Lägenheterna 2-4 rum och kök är fördelade på två hus med utsikt över såväl Hallandsåsens sluttning som Laholmsbukten. De moderna lägenheterna erbjuder öppna och ljusa planlösningar som tillsammans med härliga balkonger och trevliga uteplatser skapar ett boende som det blir lätt att trivas i. Ett stenkast från huset finns både matbutik och ett café. En bit bort finns tennisbana, en golfbana och ett strövområde.
– Vår tanke är att vår bostadsrättsförening i Båstad ska bli två vackra hus med inbyggd trivsel och gemenskap, där social samvaro spirar. Vi vet att det finns en stor efterfrågan på seniorlägenheter här då Båstad är en av kommunerna i Skåne som har störst andel äldre, säger Alexandra Gedda, försäljnings och marknadsansvarig Bonum, Riksbyggen Syd.
Om Bonum
Inom seniorbostadskonceptet Bonum bygger Riksbyggen bostadsrätter för personer där minst en i hushållet fyllt 55 år. I dessa lägenheter är det möjligt att leva aktivt långt upp i åldrarna, tack vare god planering och utformning, ansvarstagande för bostadsrättsföreningarnas ekonomiska och tekniska förvaltning, liksom individuellt anpassade tjänster till föreningens medlemmar. Behöver man som boende hjälp med något finns en Bonumvärd till hands.