EasyFairs Fastighetsmässa Öresund blev en succé. Mässan var den första som genomfördes i den nybyggda Malmömässan och publiktillströmningen blev stor. Totalt var det 6 642 personer som besökte mässan och över 300 utställare var på plats i den nya mässhallen.
– Det blev över 1 500 fler besökare än för två år sedan då mässan arrangerades i Malmö. Det måste vi kalla en succé, säger Stefan Lindvall, vd hos Fastighetsägarna Syd.
Fastighetsägarna Syd stod som arrangörer för seminarier och learnshops på fastighetsmässan. Bland annat kunde besökarna lyssna på bostadsminister Stefan Attefall och kommunstyrelsens ordförande i Malmö, Ilmar Reepalu.

Det blev stor tillströmning till mässcenen. Som väntat drog programpunkten Heta Stolen med bostadsminister Stefan Attefall storpublik.
Fastighetsägarna Syds egna fastighetsjurister höll i så kallade learnshops, kortare seminarier, som också lockade många åhörare.
– Jag vill tacka alla medlemmar som tog sig till mässan och som hälsade på i vår monter. Roligt att se att medlemmar åkte ända från Växjö och Karlskrona för att besöka mässan. Det visar att Fastighetsmässa Öresund är en viktig mötesplats för hela vår region, säger Stefan Lindvall.