Priserna på bostadsrätter inom Stockholms kommun steg med 0,8 procentenheter i oktober jämfört med året innan, vilket är högre än normalt för oktober. Säsongsrensat gick priserna upp 1,3 procent. Det visar Danske Banks boprisindikator.
Priserna har sammantaget under året rört sig i paritet med nivån som syntes före pandemin, men omsättningen under oktober var något högre. Uppgången var relativt jämnt fördelad över storleksklasser upp till 80 kvadratmeter.
Bostadsrätter som var större än så backade i stället i pris under månaden, men det beror enligt Danske Bank troligtvis på att en rekyl på en relativt stor prisuppgång månaden innan, särskilt för lägenheter på 80-100 kvadratmeter.
“Om denna bild skulle stå sig i november kan man börja tala om ett trendbrott i den återhämtning som synts under 2023”, skriver Danske Bank.
Michael Grahn, bankens chefsekonom i Sverige, menar att bostadsköparna inte verkar ha tagit till sig att konjunkturdata under den senaste tiden varit svagare än väntat.
"Snarare tycks de blicka framåt mot eventuellt accelererande räntesänkningar från Riksbanken och regeringens aviserade skattesänkningar. I bagaget har många hushåll redan en påtaglig reallöneökning sedan början av året. Det höga utbudet av bostäder till salu förefaller i dagsläget inte vara ett hinder för en fortsatt prisuppgång", säger han.
Danske Bank prognostiserar för en sänkning om 50 baspunkter vid Riksbankens räntemöte nästa vecka, vilket skulle innebära en ränta på 2,5 procent i slutet av året.
"Blickar man mot nästa år är vår hållning att styrräntan fortsätter att sänkas och når 1,75 procent under sommaren. Detta är något som lär stötta bostadspriserna kommande månader, det stora utbudet som troligtvis agerade bromskloss under sommaren tycks här och nu inte hindra en relativt snabb prisutveckling", skriver banken.
Nils Lolk
Nyhetsbyrån Finwire