[ Annons ]

Per Berggren, nuvarande vd för Hemsö. Foto: Hemsö.
Publicerat 18 mars, 2016

Per Berggren slutar som vd för Hemsö

Efter sex år som vd för Hemsö har Per Berggren informerat styrelsen om att han avser att sluta vid årsskiftet. Han kommer att vara kvar som vd tills en ny är utsedd och på plats.

– Jag har varit vd i stora fastighetsbolag i sammanlagt mer än 15 år. Nu vill jag tona ner det operativa arbetet för att istället utifrån en tydlig plan lägga min tid på styrelsearbete och andra uppdrag inom fastighetssektorn, säger Per Berggren, i ett pressmeddelande.

[ Annons ]

Hemsö har under Per Berggrens ledning nästan dubblat fastighetsportföljen.

– Per Berggren har byggt Hemsö från grunden. På ett framgångsrikt sätt har han satt bolaget på kartan, inte bara i fastighetssverige utan även i Finland och Tyskland. Det är ett starkt och välrenommerat företag som Berggren kommer att lämna över, säger Hemsös styrelseordförande Pär Nuder.

Målet är att en ny vd ska tillträda vid årsskiftet, senast i samband med nästa års bolagsstämma.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]