Boverket satsar fyra miljoner kronor på fem olika projekt som ska utveckla tillämpningen av plan- och bygglagen. Digitalisering och effektivitet är fokus i två av projekten.
I mars 2015 delade Boverket ut 4 miljoner kronor till 5 projekt. Projekten syftar till att utveckla metoder och arbetssätt för en mer enhetlig och effektiv tillämpning av plan- och bygglagen. I en del av projekten deltar även länsstyrelser, region och kommunförbund.
Utvecklingsprojekten används bland annat för att hitta former för samverkan mellan kommuner, metoder, checklistor och mycket annat som ger en enhetlig tillämpning av PBL.
Här är projekten som fått stöd:
- Höörs kommun tilldelas 336 620 kronor till projektet ”Effektivare och tydligare förmedling av planbestämmelser”.
- Skellefteå kommun tilldelas 217 000 kronor för projektet ”Tillsyn, arbetsgång, metoder och tydliga mallar för skrivelser”.
- Malmö kommun tilldelas 1 000 000 kronor för projektet ”BEST” (Boverket och EkoSystemTjänsterna)
- Vellinge kommun tilldelas 1 776 380 kronor för projektet ”Erfarenhetsutbyte kring digitalisering av PBL-processen”
- Sundsvalls kommun tilldelas 670 000 kronor för projektet ”Handläggarstöd för hantering av ovårdade tomter och byggnader”