Östersundshem förvärvar Fältjägaren 8 AB av Peab och tar därmed över mark- och byggrättigheter för cirka 2 500 nya bostäder i centrala Östersund.
Det allmännyttiga bolaget äger sedan tidigare ett antal mark- och byggrätter och med förvärvet av aktiebolaget Fältjägaren 8 får de ytterligare byggrätter för 2 500 bostäsder i Östersund.
Östersundshems vd Daniel Kindberg var tidigare vd för Fältjägaren AB.
– Det är ett strategiskt klokt beslut, vilket jag grundar på den kunskap jag har om Fältjägarens mark- och byggrätter och på hur marknadens efterfrågan ser ut. Nya lägenheter i centrala Östersund är väldigt efterfrågat och det här innebär att vi kan fortsätta satsa på det, säger han.
Peab Projektutveckling renodlar sin verksamhet i Östersund och fokuserar främst på kommersiell byggnation.
– Vi vill fortsätta vara med och utveckla Östersund, främst genom satsningar på kommersiella fastigheter. Vi är nöjda att kunna lämna över bostadsbyggandet till Östersundshem, säger Tomas Anderson, vd på Peab Projektutveckling AB.
I förvärvet ingår mark- och byggrätter bland annat för stadsdelen Lugnet–Jägargården med 40 studentbostäder och 48 seniorboende. Cirka 400 lägenheter i flerfamiljshus och punkthus planeras i Tallåsen och cirka 250–300 lägenheter i Slakteriområdet. I Norra Arenaområdet med 42 hektar område planeras cirka 1 500 lägenheter i radhus och flerbostadshus.