Publicerat 5 november, 2020

Offentliga Hus ökade förvaltningsresultatet – vill notera aktien på Nasdaq Stockholms huvudlista

Fastighetsbolaget Offentliga Hus, som nyligen noterades på First North, redovisar ökat förvaltningsresultat under tredje kvartalet.

Hyresintäkterna uppgick till 383,3 miljoner kronor (219,7), en ökning med 74,5 procent mot föregående år.

Driftnettot uppgick till 237,3 miljoner kronor (143,2), en ökning med 65,7 procent mot föregående år.

Förvaltningsresultatet uppgick till 66,2 miljoner kronor (42,5), en ökning med 55,8 procent mot föregående år.

Resultatet före skatt var 13,3 miljoner kronor (101,6).

Resultatet efter skatt blev 72,9 miljoner kronor (78,1), en minskning med 6,7 procent mot föregående år.

Substansvärde, EPRA NAV, per aktie låg på 13,3 kronor (11,5).

"Förbättringen är ett resultat av målmedveten effektivisering av hela bolaget med fokusering på våra tre huvudsegment; skola/ utbildning, vård/omsorg och offentliga kontor. Effektiviseringen innebär även ett geografiskt fokus till våra tillväxtregioner", uppger bolagets vd Fredrik Brodin angående det förbättrade resultatet.

"Vår ambition är att fortsätta bygga ett spännande bolag som kombinerar stabilitet och nytänkande samtidigt som vi levererar hög avkastning till våra aktieägare. Nu arbetar vi målmedvetet mot att notera Offentliga Hus aktie på Nasdaq Stockholms huvudlista", skriver Brodin vidare.

Offentliga Hus, MkrQ3-2020Q3-2019Förändring
Hyresintäkter383,3219,774,5%
Driftöverskott237,3143,265,7%
Förvaltningsresultat66,242,555,8%
Resultat före skatt13,3101,6-86,9%
Nettoresultat72,978,1-6,7%
Substansvärde, EPRA NAV, per aktie, kronor13,311,515,7%

Jakob Häger
Nyhetsbyrån Finwire

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]