Uppsatsen ”Vakanstider inom kommersiella fastigheter” ger KTH-studenterna Jens Kvarnström och Marcus Altengård Stora FM-priset, Facility Management-branschens pris. Priset premierar nytänkande akademiska uppsatserna inom området Facility Management.
KTH-studenterna Jens Kvarnström och Marcus Altengård vann förstapriset på 50 000 kronor i studenttävlingen Stora FM-priset med uppsatsen ”Vakanstider inom kommersiella fastigheter”.
Juryns motivering lyder: ?”Genom att fördjupa begreppet ’vakanstid’, erbjuder uppsatsen underlag till en bättre beslutsprocess vid fastighetsförädling. Författarna har formulerat ett tydligt syfte och nått akademisk höjd i sitt arbete. Resultatet kan skapa stor nytta för FM-branschen.”
De två andrapriserna på 25 000 kronor vardera gick till, även de KTH-studenter, Elin Johansson och Hanna Ceder för deras kandidatuppsats ”Hållbart agerande inom Facilities Management – Fem förslag på förändrande arbetssätt vid outsourcing”, och till Bob Gustafsson för uppsatsen ”Aktivitetsbaserat – ett arbetssätt för en aktiv framtid”.
Tävlingen Stora FM-priset instiftades 2013 av ISS och premierar de mest nytänkande akademiska uppsatserna på området. Syftet är att synliggöra och bidra till utvecklingen av FM-branschen och samtidigt öka branschens attraktionskraft bland studenter.
– Stora FM-priset är viktigt för utvecklingen av Facility Management-branschen. Det är fortfarande en dold bransch men sysselsätter 150 000 personer i Sverige, och är därmed av stor samhällsekonomisk betydelse. Som marknadsledande tjänsteföretag på området vill vi med detta pris bidra till en aktiv utveckling och vitalisering av branschen, säger Lars Nygaard, vd för ISS i Sverige.