Två nya medarbetare ska börja på fastighetsbranschens arbetsgivarorganisation, Fastigo. Lisa Strandberg har blivit rekryterad som förhandlare och rådgivare och Linda Tiderman som lönespecialist.
Lisa Strandberg är jurist och kommer närmast från SLA (Skogs- och lantarbetsgivarna inom svenskt Näringsliv) där hon har jobbat sedan 2011.
Linda Tiderman är lönespecialist och har arbetat med att konfigurera företag som väljer att outsourca sin lönehantering. Hon kommer närmast från Visma.
– Rekryteringarna ger Fastigo möjlighet att stötta medlemsföretagen än mer i arbetet att vara attraktiva arbetsgivare så att de kan fortsätta bygga och förvalta fastigheter i vårt samhälle, säger Mona Finnström, vd för fastighetsbranschens arbetsgivarorganisation Fastigo.