Anna Mellström har utsetts till vd för AB Botkyrkabyggen, och tillträder under våren 2025.
Anna Mellström är idag vd på Sollentunahem. Tidigare har hon bland annat varit vd på Einar Mattsson Byggnads AB samt har arbetat på bland annat SRV Återvinning AB och Telge Återvinning AB.
– Jag ser mycket fram emot att ta vid som vd för Botkyrkabyggen, och fortsätta utveckla Botkyrkabyggen tillsammans med alla medarbetare och styrelsen för nöjda, trygga kunder och hållbara fastigheter, säger Anna Mellström.
Elisabeth Uddén, styrelseordförande för Botkyrkabyggen, säger att rekryteringen är en nystart för Botkyrkabyggen.
– Styrelsen har utsett den vd som har den bredaste kompetensen som behövs för att föra Botkyrkabyggen in i framtiden. Det kommer att innebära översyn av de arbetssätt som krävs i en föränderlig värld, säger hon.