Jenny Linghede blir projektchef på SBB från och med den 11 september 2017.
Publicerat 1 september, 2017

Ny projektchef till Samhällsbyggnadsbolaget

Samhällsbyggnadsbolaget har anställt Jenny Linghede som ny projektchef. Linghede ansluter från Oscar Properties.

Jenny Linghede kommer primärt arbeta med Samhällsbyggnadsbolagets nyproduktionsprojekt. Bolaget har annars främst gjort sig kända som en av de stora köparna av kommunala fastigheter. En god marknad – 2016 var ett toppår då de kommunala bostadsbolagen sålde fastigheter till ett värde av 7,1 miljarder kronor.

[ Annons ]

Intervjuad i Fastighetstidningen förra året berättade bolagets grundare Ilja Batljan att det då nybildade Samhällsbyggnadsbolagets mål är att äga fastigheter till ett värde av 20 miljarder om fem år.

På Oscar Properties var Jenny Linghede senior projektledare. Tidigare arbetsgivare inkluderar bland annat Allegro Projekt, Unibail Rodamco och NCC. Hon börjar sitt nya uppdrag den 11 september 2017.

 

 

 

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]