[ Annons ]

Henrik Loveby heter Fastighetsägarna GFRs nya förhandlingschef. En ny tjänst i regionen för att få till en bättre fungerande hyresmarknad och ökad nybyggnation.
Publicerat 21 oktober, 2014

Ny förhandlingschef hos Fastighetsägarna GFR

Henrik Loveby heter Fastighetsägarna GFRs nya förhandlingschef. En ny tjänst i regionen för att få till en bättre fungerande hyresmarknad och ökad nybyggnation.

Från Sveriges Fiskares Riksförbund till Fastighetsägarna GFR. Den 1 november börjar Henrik Loveby sitt arbete som förhandlingschef på sitt nya jobb. Tidigare var han vd och styrelseordförande för medlemsorganisationen Sveriges Fiskares Riksförbund.

[ Annons ]

På GFR får Henrik Loveby det övergripande ansvaret i hyresförhandlingarna för 140 000 lägenheter. Det är en ny tjänst och innebär en satsning på Fastighetsägarnas förhandlingsarbete som syftar till en bättre fungerande hyresmarknad och ökad nybyggnation.
– Det är ett fantastiskt roligt uppdrag. Vi befinner vi oss i en tid som är politiskt spännande. Hur vi utvecklar vårt samhälle i stort har mycket att göra mycket med hur bostadsmarknaden fungerar. Att utveckla bostadsmarknaden är ett arbete som jag ser fram emot att få vara en del av, säger Henrik Loveby i en kommentar.

Lars Stjernfelt, affärschef på Fastighetsägarna GFR är nöjd med den nya rekryteringen.
– Henrik är en erfaren förhandlare och meriterad ledare. Han har en djup förståelse för hur en medlemsorganisation fungerar. Han har under sina år som vd nått väldigt goda resultat i sitt opinionsbildande arbete. Bland annat har han fått gehör för en moderniserad fiskelag som riksdagen beslutade om i juni, säger Lars Stjernfelt,

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]