Över Uppsala lyser snart det nyförgyllda solurets siffror, samtidigt som den gamla kopparplåten byts ut mot skinande ny kopparplåt.
Renoveringen av Gustavianum är inne i slutfasen och ska lämnas över till hyresgästen Uppsala universitet i vår. Pricken över i:et är renoveringen av kupolen och kulan som pågår för fullt.
– Soluret är ett välkänt inslag i Uppsalas stadsbild och blir nu en ännu mer spännande vy när det skiner som det gjorde en gång. Färgen kommer att mörkna med tiden, men det tar 60–70 år innan den återtagit sin ärgade kulör, säger Bengt Skoglund, fastighetsförvaltare vid Statens fastighetsverk, som förvaltar Gustavianum.
Gustavianums kulturhistoriska värden spänner över flera plan, från det stadsbildsmässiga sammanhanget i stadens historiska kärna som en av Uppsalas äldsta byggnader, till universitetets historia.
Kanske mest känd är den internationellt sett betydelsefulla anatomiska teatern med kupolen och kulan på Gustavianums tak, som ritades 1662 av Olof Rudbeck den äldre. Det enda ljusinsläppet i teatern går via kupolens högt placerade fönsterband. Rummet användes för att undervisa i anatomi och dissekera döda kroppar inför publik. Kulan, som symboliserar jordklotet, är också ett solur.
Den minst 200 år gamla kopparlåten, som var trasig på flera ställen, ersätts nu med ny kopparplåt. All plåt togs ned och de gamla plåtarna kopierades för att bibehålla sitt unika utseende. Kulan och kupolen har 3D-scannats och solurets siffror har mätts upp enligt ett koordinationssystem. Siffrorna har monterats tillbaka på sin ursprungliga plats för att förgyllas med bladguld. som beräknas hålla sig fräscht i minst 50 år.

I och med renoveringen försvann en av Uppsalas äldsta taktäckningar, men den gamla kopparplåten kommer att sparas. Den får även delvis nytt liv då den ska användas i den pågående renoveringen av Stockholms slotts fasader.
– Vi har kunnat verifiera att plåten på kulan är väldigt gammal. Exakt hur gammal är svårt att avgöra, men min bedömning är att åtminstone stora delar är från 1700-talet, men det kan inte uteslutas att delar var original från 1660-talet, då anatomiska teatern byggdes, säger byggnadsantikvarie Max Laserna.
Större delen av Gustavianum upptas av Uppsala universitetsmuseum där man kan se föremål som samlades in från och med 1477 då universitetet grundades. Som ett minne av byggprojektet 2023 lämnas också saker till eftervärlden i en kopparcylinder, en tidskapsel, som placeras i kulan