För att säkra framtida byggrätter köper MKB köper två fastigheter i Norra Sofielund i Malmö från Briggen. Köpeskillingen uppgår till 239 miljoner kronor.
Affären gäller fastigheterna Kampen 25 och Intäkten 5 i den norra delen av Sofielunds industriområde, som idag har detaljplaner för småindustri och service. Ett markområde som omfattar knappt 55 000 kvadratmeter.
På sikt kommer området sannolikt att omvandlas till en mer blandad användning med möjlighet att utveckla bostäder i stor utsträckning.
Vd Terje Johansson hoppas att bostadsbyggandet kommer igång om 10–15 år, men till dess kommer fastigheterna att förvaltas som idag. Området bör kunna rymma minst 1 000 nya bostäder.
– MKB har ett stort ansvar för att det byggs nya hyresbostäder. Med förvärvet i Sofielund får vi tillgång till mark i ett bra läge som på sikt kan användas till bostäder. Vi bygger gärna i stationsnära områden och den planerade Rosengårds station hamnar bara ett stenkast bort, säger Terje Johansson, vd för MKB.