[ Annons ]

Hyresgästföreningens har valt Marie Linder till ny förbundsordförande.I samband med förbundsstämman uppmanar Hyresgästföreningen stat och kommun att ta ansvar för byggandet av hyresrätter.
Publicerat 16 juni, 2014

Marie Linder ny ordförande i Hyresgästföreningen

Hyresgästföreningens har valt Marie Linder till ny förbundsordförande.I samband med förbundsstämman uppmanar Hyresgästföreningen stat och kommun att ta ansvar för byggandet av hyresrätter.

Marie Linder, 51 år, har de senaste fyra åren varit ordförande i sin lokala hyresgästförening i Tyresö och sitter i Hyresgästföreningens förbundsstyrelse sedan två år. Marie Linder kommer närmast från LO, där hon har varit kommunikationschef.

[ Annons ]

– Min vision för Hyresgästföreningen är en stark rörelse som skapar möjligheter för människor att påverka och utveckla sina boendemiljöer, säger Marie Linder.

I samband med stämman har Hyresgästföreningen gjort ett uttalande: huvudansvaret för ökat byggandet och en hållbar bostadsförsörjning måste ligga på statlig och kommunal nivå. Staten uppmanas att formulera, och presentera verktyg för, ett mål om att minst 20 000 hyresrätter per år ska byggas under de närmaste tio åren. Stämman uppmanar även kommunerna att se till att det finns planer för hyresrätter och rimliga mark- och exploateringskostnader och de ser till att de allmännyttiga bostadsföretagen bygger hyresrätter med rimliga hyror.

Hyresgästföreningen tagit fram ett program för att bygga 200 000 hyresrätter, innehållande både detaljerade analyser och förslag.

Hyrorna har ökat betydligt mer än kostnaderna för boende i andra upplåtelseformer de senaste åren, något som behöver ändras på för vara en attraktiv boendeform, menar Hyresgästföreningen.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]