Publicerat 28 maj, 2021

Mälardalen Omsorgsfastigheter ökade förvaltningsresultatet under första kvartalet

Fastighetsbolaget Mälardalen Omsorgfastigheter redovisar ett ökat förvaltningsresultat under första kvartalet, jämfört med samma period året innan. Även hyresintäkterna var högre mot fjolåret.

Hyresintäkterna uppgick till 28,9 miljoner kronor (13,8).

Driftnettot uppgick till 17,2 miljoner kronor (11,8).

Förvaltningsresultatet uppgick till 6,6 miljoner kronor (4,3).

Resultatet före skatt var 4,6 miljoner kronor (9,5).

Resultatet efter skatt blev 1,1 miljoner kronor (6,2), och per aktie 0,14 kronor (1,05).

Substansvärde, EPRA NAV, per aktie låg på 104,70 kronor (104,26).

Bolaget summerar ett intensivt kvartal där fokus varit på att ”hitta en långsiktig finansieringslösning, uppbyggnad av förvaltningsorganisation inklusive centralisering av ekonomifunktionen, genomgång och analys av centrala administrationskostnader etc”, säger vd Mathias Bjerkelius.

Mälardalen Omsorgsfastigheter, MkrQ1-2021Q1-2020Förändring
Hyresintäkter28,913,8109,4%
Driftöverskott17,211,845,8%
Förvaltningsresultat6,64,353,5%
Resultat före skatt4,69,5-51,6%
Nettoresultat1,16,2-82,3%
Resultat per aktie, kronor0,141,05-86,7%
Substansvärde, EPRA NAV, per aktie, kronor104,70104,260,4%

Reno Santic
Nyhetsbyrån Finwire
https://twitter.com/finwire

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]