[ Annons ]

Akademiska Hus byggnad Lux vid Lunds universitet har korats till en av vinnarna av Svenska Ljuspriset. Tävlingen, som arrangeras årligen, vill lyfta fram den höga nivån av ljusplanering och ljusdesign i Sverige.
Publicerat 11 september, 2015

LUX i Lund vann Svenska Ljuspriset

Akademiska Hus byggnad Lux vid Lunds universitet har korats till en av vinnarna av Svenska Ljuspriset. Tävlingen, som arrangeras årligen, vill lyfta fram den höga nivån av ljusplanering och ljusdesign i Sverige.

Cowi har svarat för elinstallationer och ljusdesignen till Akademiska Hus byggnad LUX vid Lunds universitet. Projektet fick i år tillsammans med Kristus Konungens kyrka i Göteborg dela på förstaplatsen i tävlingen Svenska Ljuspriset.

[ Annons ]

I sin motivering skriver juryn om Lux att ”ljuset leder in i en självklar helhet där dagsljus och artificiellt ljus samspelar genom de olika huskropparna. På ett målmedvetet sätt har ljusdesignern lyckats överbrygga svårigheterna med uppdelningen på flera olika entreprenader.”

Lux ägs och förvaltas av Akademiska Hus och bildar tillsammans med Språk- och Litteraturcentrum ett gemensamt HT-centrum som spelar en viktig roll i det framväxande Kunskapsstråket.

– Det är fantastiskt roligt att Lux uppmärksammas med detta pris som vi på COWI är mycket stolta över. Att vi har lyckats i vår vision intygas även av studenterna. ”Häftigt!” är ett ofta förekommande uttryck när byggnaden kommer på tal har jag hört, säger Jan Lövgren, avdelningschef för Byggnad & Fastighet i Malmö/Syd på Cowi.

Förstapriset i Svenska Ljuspriset delas med Kristus Konungens kyrka i Göteborg.

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]