Publicerat 20 maj, 2021

Logistri minskade förvaltningsresultatet – uppges ha goda chanser för tilläggsförvärv

Fastighetsbolaget Logistri redovisar lägre förvaltningsresultat under första kvartalet.

Hyresintäkterna uppgick till 24,4 miljoner kronor (25,1), en minskning med 2,8 procent mot föregående år.

Driftnettot uppgick till 22,6 miljoner kronor (24,0), en minskning med 5,8 procent mot föregående år.

Förvaltningsresultatet uppgick till 11,4 miljoner kronor (12,9), en minskning med 11,6 procent mot föregående år.

Resultatet före skatt var 11,4 miljoner kronor (13,0). Resultatet efter skatt blev 8,5 miljoner kronor (10,7), en minskning med 20,6 procent mot föregående år.

Resultat per aktie hamnade på 1,74 kronor (2,20), vilket innebär en minskning med 20,9 procent mot föregående år.

Substansvärde, EPRA NRV, per aktie låg på 157,65 kronor (111,45).

- Under första kvartalet har aktiviteten i marknaden varit hög och bolaget bedömer möjligheterna som goda att, genom goda kontakter med potentiella rådgivare och säljare av fastigheter inom Logistris segment, kunna genomföra tilläggsförvärv som är positiva för bolaget, kommenterar vd Ulf Attebrant.

Logistri, MkrQ1-2021Q1-2020Förändring
Hyresintäkter24,425,1-2,8%
Driftöverskott22,624,0-5,8%
Förvaltningsresultat11,412,9-11,6%
Resultat före skatt11,413,0-12,3%
Nettoresultat8,510,7-20,6%
Resultat per aktie, kronor1,742,20-20,9%
Substansvärde, EPRA NRV, per aktie, kronor157,65111,4541,5%

Tim Hansson
tim.hansson@finwire.se
Nyhetsbyrån Finwire

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]