Framtidenkoncernen har köpt två byggrätter i Karlastaden i Göteborg, vilket innebär att 300–400 nya bostäder kan byggas. Summan uppgår till en miljard kronor.
Allmännyttiga Framtidenkoncernen har genom sitt dotterbolag Bygga Hem köpt två byggrätter av Karlastaden Group AB, bestående av kvarter 3 och 4 i Karlastaden. Byggrätterna ger möjlighet att bygga 300–400 nya bostäder. Total planeras för åtta kvarter i Karlastaden med omkring 2 000 nya bostäder.
Köpeskillingen för byggrätterna uppgår till cirka 1 miljard kronor, baserat på ett fastighetsvärde om cirka 1,25 miljarder kronor.
– Genom ett aktivt arbete har vi kunnat nyttja ett tillfälle på marknaden och förvärva byggrätter till ett pris som vi bedömer är konkurrenskraftigt, säger Terje Johansson, VD Framtidenkoncernen.
Det allmännyttiga bolaget ska bidra till att bygga bort bostadsbristen i staden och har i uppdrag att öka byggtakten till 2 300 bostäder per år. Det är ett mål som förutsätter tillgång till byggrätter och framdrift av program och detaljplaner. Idag har koncernen omkring 2 800 tillgängliga byggrätter i sin portfölj, men anser att det behövs upp emot 10 000 byggrätter för att långsiktigt kunna leverera bostäder i den takt som efterfrågas.
– Med denna affär tar vi ansvar och agerar aktivt och medvetet på fastighetsmarknaden i syfte att stärka stadens utveckling, bidra till att det kan byggas nya bostäder samt till en attraktiv bostadsmarknad i Göteborg, säger Terje Johansson.
Genom förvärvet ökar möjligheten att området får fler bostäder med olika upplåtelseformer, bland annat ett stort antal hyresrätter i området. När de första bostäderna kan stå klara är i dagsläget oklart, det bestäms till stor del av marknadsläget. Det är dock tänkbart att redan under 2024 påbörja projektering och grundläggning inför kommande byggnationer.