Fastighetsbranschen sackar efter i AI-racet. Det i alla fall enligt PwC:s globala vd-undersökning.
I PwC:s globala vd-undersökning har 165 fastighetsaktörer svarat. Utifrån deras svar framkommer en bild där fastighetsbranschen har varit långsammare ut på banan när det gäller investeringar i AI.
– Endast 22 procent av vd:arna inom branschen uppger att de har infört AI i verksamheten under de senaste 12 månaderna. Betydligt under det globala snittet som är 32 procent, säger Helena Ehrenborg som är ansvarig för fastighetsbranschen inom PwC Sverige.
Många, 56 procent, tror att AI kommer att effektivisera medarbetarnas insatser under det kommande året.
Däremot anser fastighetsaktörerna att de kommit långt när det gäller klimatarbetet.
– En del som verkligen sticker ut inom branschen är det stora klimatfokus som finns, där 60 procent är i mål med eller har ett pågående arbete med nya klimatvänliga produkter och tjänster, berättar Helena Ehrenborg.