[ Annons ]

COPYRIGHT/PHOTO: Melker Dahlstrand @melkerdahlstrand melker@dahlstrand.se +46-70 630 20 88
Publicerat 16 oktober, 2023

Kunglig leverans av solel

Nu kopplas ytterligare en stor solkraftsanläggning på Stockholms slotts tak in på elnätet. Med tillskottet beräknas slottet kunna producera 372 000 kWh solel om året.

Nu råkar Kung Sol redan vara taget, annars hade Kung Carl XVI Gustaf kunnat göra anspråk på titeln. För nu inviger Statens fastighetsverk och Kungliga Hovstaterna ytterligare en stor solkraftsanläggning på Stockholms slotts tak.

– Installationen av solkraftsanläggningen ligger helt i linje med vårt uppdrag att förvalta våra fastigheter på ett energieffektivt och hållbart sätt. Dessutom känns det viktigt att Stockholms slott, som började att byggas 1697, får en energiförsörjning i takt med tiden, säger Ingrid Eiken, generaldirektör vid Statens fastighetsverk.

[ Annons ]

Första solcellerna på slottet monterades 2010. Det var en mindre testanläggning på 10 kvadratmeter. Då det föll väl ut byggdes anläggningen ut med hela 1000 kvadratmeter. I denna tredje etapp växer solcellsytan med ytterligare 1400 kvadratmeter. Med det är förhoppningen att komma upp i en produktion av 372 000 kWh/år. Slottets totala elbehov är cirka 1 000 000 kWh/år, så man täcket 30–35 procent av slottets energibehov.

– Det betyder mycket för verksamheten att solcellerna nu kan bidra med 30 till 35 procent av energibehovet på Stockholms slott. Installationen av solcellerna stör inte den kulturhistoriska miljön eftersom alla takfall vetter mot den inre borggården, säger Magnus Gustafsson, fastighetsförvaltare på Statens fastighetsverk.

Det senare kan man tacka Nikodemus Tessin den yngre för. Taket där solcellerna är installerade uppfördes 1754 och Tessins idé var att utforma tak och fasader så att de blev högre mot staden, men lägre mot inre borggården för att skapa en mindre och mer intim känsla.

Det så kallade pulpettaket gör att solcellerna i princip inte syns från någon annan plats i Stockholm än från himlen.

– Det var en viktig förutsättning för att projektet skulle vara genomförbart. Solkraftsanläggningen är betydelsefull för vår verksamhet och för vårt hållbarhetsarbete. Tillsammans med Statens fastighetsverk ser vi detta som högprioriterat och försöker alltid tillsammans hitta nya metoder och lösningar, säger Erik Kampmann, slottsfogde på Stockholms slott.                        

[ Annons ]

[ Annons ]

[ Nyheter ]
[ Reportage ]
[ Krönikor ]
[ Papperstidningen ]