Arkitektbyrån Krook och Tjäder ska effektivisera sitt återbruk. Då tar man hjälp av en digital tjänst från bolaget Higate, som ska göra det lika enkelt att använda det man redan äger, som att köpa nytt.
Tjänsten heter Palats och är utvecklad av en startupbolaget Higate från Chalmers. Palats ska enligt Krook och Tjäder halvera tiden för inventering av befintlig inredning,
– Det gör att vi kan möta kundens krav och ta ännu ett steg för ökat återbruk. Dessutom erbjuder Palats möjligheten att utgå från ritningar, vilket gör det smidigt vid möbelomflytt, säger Malin Sjölund Olsson hållbarhetsstrateg på Krook och Tjäder.
Krook och Tjäders har tidigare utvecklat egna digitala lösningar och verktyg. Nu ser man klara vinster med det nya samarbetet.
– Utveckling och förvaltning av ett eget digitalt verktyg var inte en långsiktigt hållbar lösning för oss. Vi vill i stället samarbeta med de som är riktigt duktiga på det. Tillsammans kan vi, med våra olika kompetenser ta fram en bättre produkt som kan användas av fler, både kunder och kollegor i branschen. I och med avtalet med Higate kan vi nu erbjuda plattformen Palats i våra projekt, säger Victor Johansson inredningsarkitekt på Krook och Tjäder.
Henrik Olausson, vd på Higate, säger att arkitekten har stor möjlighet att påverka återbruk i projekten genom att tidigt uppmuntra till cirkularitet, välja befintliga material och produkter i designprocessen.
– Med Palats kan du smidigt samla in, sammanställa och leverera informationen om dessa produkter digitalt. Dessutom paketerad på ett sätt som gör den användbar i förvaltningen, vilket är ett stort värde för slutkunden. Det sparar både tid, pengar och klimatet, säger han.