Klövern AB har tecknat tre långa hyresavtal i Kista och Västerås. Det sammanlagda kontraktsvärdet för uthyrningarna uppgår till 118 miljoner kronor.
I Västerås har Klövern signat ett tioårigt hyresavtal med det finska företaget Sarlin samt ett nytt sjuårigt avtal med den befintliga hyresgästen Mälarenergi. Sarlin kommer att hyra 4 700 kvm, varav ca 3 700 kvm industrilokaler och resten kontor, i fastigheten Kryssen 4 på Regattagatan i Västerås. Sarlin, som jobbar med gas och brännarteknik samt konstruerar, säljer och utför service på industriugnar, väljer att flytta hela sin produktion till Sverige fr o m 1 maj 2012.
Uthyrningen till Mälarenergi innebär att hyresgästen stannar kvar i befintliga lokaler i ytterligare sju år. Mälarenergis lokaler ligger i fastigheten Gustavsvik 13 på Sjöhagsvägen i Västerås. Av den totala ytan på ca 10 000 kvm utgörs hälften vardera av kontor och lager.
I Kista har Klövern tecknat ett nytt sjuårigt hyresavtal med Event Design Group omfattande 4 700 kvm höglager, kontor samt produktion i fastigheten Geysir 2, på Österögatan i Kista. Bolaget flyttar in 1 mars 2012.